główna zawartość
artykuł nr 1

Czarna Książka Kolorów

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Świedziebni znalazła się na liście stu bibliotek, które otrzymały egzemplarz „Czarnej książki kolorów”. Konkurs zorganizowało Wydawnictwo Widnokrąg (wydawca książki) i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która realizuje Program Rozwoju Bibliotek. Zadaniem biblioteki było wykorzystanie tej wyjątkowej książki podczas zajęć dla dzieci oraz umieszczenie relacji z tego spotkania w Internecie.

"Tomek lubi wszystkie kolory, bo je słyszy, czuje ich zapach, dotyk i smak."

Ten piękny cytat stał się tematem przewodnim spotkania klasy III B ze Szkoły Podstawowej ze Świedziebni z "Czarną Książką Kolorów". Bohaterem Książki oraz nietypowej lekcji w miejscowej bibliotece był Tomek. Tomek, który nie widzi kolorów.

Podczas lektury książki wszyscy nabrali przekonania, tak jak ociemniały Tomek, że nie ma brzydkich kolorów i że każdy kolor można opisać poprzez emocje zapach i smak. Nawet kolor czarny jest piękny, o ile kojarzy się z czymś tak miłym i delikatnym jak przytulanie przez mamę.

Podczas spotkania trzecioklasiści starali się odkrywać i nazywać świat za pomocą dotyku, dźwięków i uczuć. Zadania z pozoru łatwe dla widzących, okazały się trudniejsze do wykonania po zasłonięciu oczu opaską - zidentyfikowanie znajomych przedmiotów ukrytych w pudle, odszukanie drogi za głosem kolegi, opisanie ( jak w kalamburach) wylosowanego koloru.

Podczas zajęć uczniowie wykonali samodzielnie ilustracje do ich własnej czarnej książki kolorów, spróbowali podpisać się alfabetem Braille'a.

Tematyka zajęć w atrakcyjny sposób wzbogaciła wiedzę trzecioklasistów, którzy wcześniej w szkole poznawali problemy związane z odmiennością i niepełnosprawnością .

Uczniowie III B świetnie poradzili sobie z zadaniami. Okazało się, że w każdym z Nich Tomek znalazłby świetnego przyjaciela - kreatywnego i opiekuńczego.

Zachęcamy do poznania książki. Możecie ją znaleźć w naszej Bibliotece!

Czarna książka kolorów, Menena Cottin, Rosana Faria, Wydawnictwo Widnokrąg, 2012