główna zawartość
artykuł nr 1

SPAWOZDANIE Z FESTYNU INTEGRACYJNEGO PN. ZWIĘKSZENIE ZAANGAŻOWANIA MIESZKAŃCÓW W ŻYCIE SPOŁECZNO-GOSPODARCZE GMINY ŚWIEDZIEBNIA REALIZOWANEGO Z PROGRAMU OPERACYJNEGO KAPITAŁ LUDZKI W RAMACH Z DZIAŁANIA 7.3 INICJATYWY LOKALNE NA RZECZ AKTYWNEJ INTEGRACJI, WSPÓŁFINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO.

Sprawozdanie z festynu integracyjnego
W dniu 6 czerwca 2010 roku w parku w Świedziebni odbył się festyn integracyjny zrealizowany w ramach projektu pn. „Zwiększenie zaangażowania mieszkańców w życie społeczno-gospodarcze gminy Świedziebnia” realizowanego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach z działania 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Rozpoczęcie festynu zaplanowano na godzinę 12.00.  Przybyłych gości i mieszkańców powitał Wójt Gminy – Szymon Zalewski.
Po części oficjalnej rozpoczęto konkursy, gry, zabawy dla najmłodszych i młodzieży. Wszystkie konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. 
Prowadzącymi konkurencje byli nauczyciele w-fiści, którzy doskonale przeprowadzali kolejno zaplanowane konkurencje tj. konkursy taneczne, konkursy na hula-hop i skakance, rzuty i przenoszenie ringo przez najmłodszych uczestników festynu, żonglerka piłki nożnej różnymi partiami ciała, podbijanie piłki siatkowej różnymi sposobami, bieg w workach na czas, przeciąganie liny, zabawa w „szczura”, konkurs na najszybciej nadmuchany balon.  
Następnie po przeprowadzeniu wszystkich konkursów dla dzieci przystąpiono do konkurencji z udziałem rodzin. Mężczyźni dzielnie ubijali pianę widelcem, kobiety rzucały oponą, wbijały gwoździe w drzewo. Zarówno kobiety i mężczyźni brali udział w rzucie workiem z sianem na odległość, konkursy siłowe - kto najdłużej utrzyma ciężarki, a także obieranie jabłka na najdłuższą skórkę. Konkurs rodzinny zaś polegał na łapaniu „cedzakiem” piłeczek pingpongowych rzucanych przez członka rodziny oraz łapanie ringo drewnianą łyżką.
Po części artystycznej uczestnicy chętnie korzystali z darmowego poczęstunku (kiełbaski i grochówki).
Po przeprowadzeniu wszystkich konkursów i zabaw w miłej, serdecznej atmosferze biesiadowano i bawiono się do późnego wieczora. Festyn posłużył zapewnieniu integracji społecznej.Inicjatywa ta połączyła miejscowe pokolenia przy wspólnej zabawie.